top of page

Abstract Sanat

Güncelleme tarihi: 22 Ara 2021

Sayfamızdaki eserlerin temelini oluşturan Abstract yani soyut sanat tarzını biraz açalım…


Sözlük anlamı, soyut, öz manasına geliyor, yani maddi nesneden uzak, var olandan farklı, teoriyle anlaşılmayan, somut gerçeklikten öte, karmaşık yorumlarında bulunabiliriz bu tarz için.


Nesneyi, doğada var olanı, göründüğü gibi tıpatıp aynen resmekten ziyade, sanatçının nesneye ayrı hislerle, bilinçaltı ile farklı bir dokunuş katmasına Abstract Stil diyebiliriz.

Abstract tasarımda ağırlıklı geometrik şekiller, doğadan alınmış dokularla birleştiriliyor ve doğal renk paleti ile görsel haline dönüştüğünde, her insan, eserde farklı bir dekor, ayrı bir tat buluyor ve değişik duygular hissediyor.


Sanat da böyle bir şey değil midir zaten! Örneğin güzellik soyuttur, görecelidir, her bireyin çıkardığı anlam birbirinden farklıdır.Abstract Tarzın Dünyadaki Öncüleri


Soyut sanatın öncüsü, Rus ressam Wassily Kandinsky olarak bilinir, ancak kendisinden yıllar önce, 1906 yılında, bu pratiği ilk uygulayan 1862 doğumlu İsveçli ressam Hilma Af Klint olduğunu düşünen genişçe bir kesim de mevcut.


Hilma Af Klint, bu pratiği, spiritüalist seanslar aracılığıyla etkileşim kurduğu metafizik varlıkların kontrolünde öğrendiği iddialar arasında.
Kandinsky’nin hayatına hızlıca göz atarsak; çok gezdiğini ve çok eser incelediğini görüyoruz.

Bu donanımlı birikim sonucu sanatını şöyle tarif edebiliriz; Kandinsky için sanat, manevi değerlerin betimlenmesi.


Kendisi, icra ettiği sanatını, ‘her sanat dalı dışsal yapısı itibarıyla birbirinden ayrılsa da buluştukları ortak nokta, insan ruhunu arıtıp, harekete geçirebilecek iç amaç için çaba vermeleridir’ şeklinde özetlemiştir.


Google ve Pinterest üzerinden soyut sanat akımının öncü üstadlarının çalışmalarını bulabilirsiniz, her iki sanatçının ürettiklerini izlemeye doyamayacaksınız.


Sanatın iyileştirici gücü sizinle olsun...Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page